Działanie oflisiarek tartacznych

Działanie oflisiarek tartacznych

Urządzenia do obróbki drewna są najważniejszym wyposażeniem tartaku. Obecnie tradycyjnych narzędzi używa się niezwykle rzadko, zwłaszcza w zakładach, które zajmują się produkcją na skalę przemysłową. Współczesne maszyny, między innymi te do obcinania krawędzi kłód, znacznie ułatwiły i przyspieszyły cały proces przetwarzania surowego drewna na deski czy listwy.

Budowa oflisiarki i jej działanie

oflisiarkiJednymi z najistotniejszych urządzeń tartacznych są oflisiarki. Maszyny te służą do wczesnej obróbki kłód, dzięki której w późniejszych fazach, drewno może zostać przerobione na deski. Napędzane są silnikami elektrycznymi, które dzięki przekładniom mechanicznym, wprawiają kłody w ruch. Dzięki prowadnicom najeżdżają one wprost na piły tnące. Dodatkowo zamontować można specjalne stoły wyposażone w rolki, które ułatwią dostarczenie materiału i jego odbiór z urządzenia. Kłody cięte są wzdłużnie, dzięki czemu uzyskać można z nich później deski odpowiedniej wielkości i o pięknym, wyraźnym słojowaniu. W zależności od rodzaju maszyny może ona obrzynać krawędzie kłód o różnej grubości. Rdzenie kłody wykorzystywane są w późniejszych etapach produkcji. Oflisy albo przerabiane są na listwy i niewielkie deski, albo przeznaczane do zastosowań meblarskich. Coraz częściej bowiem docenia się ich wygląd i używa do produkcji eleganckiego wyposażenia wnętrz.

Oflisiarki to urządzenia służące do ścinania zaokrąglonych krawędzi kłód. Działają dzięki pracy silników elektrycznych. Wyposażone są w przekładnie przesuwające materiał po prowadnicach, a także piły, które tną go wzdłużnie. W zależności od typu urządzenia mogą one przetwarzać kłody różnej grubości. Pozostałe rdzenie kłód o płaskich krawędziach, służą do wyrobu desek, a oflisy mogą zostać użyte na przykład w meblarstwie.