Jak wycenić nasz majątek?

Jak wycenić nasz majątek?

Gdy przychodzi nam sprzedać majętności, musimy w jakich sposób je wycenić. Czasem ze względu na podział spadku jest to kłopotliwe. Jeden uważa, że coś jest warte więcej, inny, że znacznie mniej. By nie dochodziło na tym polu do konfliktów, warto po prostu zatrudnić rzeczoznawcę majątkowego.

Wycena wartości domu

biegły rzeczoznawca majątkowyW spadku bardzo często zapisuje się dom. Przypadają one nie rzadko w udziale rodzeństwu. Wówczas pojawia się mnóstwo kłopotów dotyczących tego, jak sprawiedliwie to wycenić. Przede wszystkim każdemu w takiej sytuacji przyda się biegły rzeczoznawca majątkowy. On będzie głosem rozsądku, ponieważ dokona obiektywnego wyceniania domu. Nie będzie kierował się wartością sentymentalną i innymi tego typu rzeczami. Weźmie jednak pod uwagę wiele czynników. Na pewno ogólny stan domu i to, czy będzie musiał on podlegać jakimś remontom. Z pewnością sprawdzi również dokładnie wszelkiego rodzaju instalacje i to, czy w prawidłowy sposób są odprowadzane nieczystości. My niekiedy nie patrzymy na takie rzeczy. Widzimy, że w domu jest ładnie, schludnie i na tej podstawie próbujemy dokonać wyceny. Jeśli jednak chcemy sprzedać coś za dobrą cenę, musimy być realistami. Zazwyczaj zależy nam na szybkim podziale spadku, więc i na szybkim spieniężeniu nieruchomości. Jeśli będziemy dawać zbyt wygórowana stawkę, to może to trwać latami. Dlatego jeśli wynajmujemy rzeczoznawcę majątkowego, to warto kierować się jego sugestiami. Na pewno pomogą nam szybciej sprzedać naszą nieruchomość.

Przy sprzedaż domu napotkamy wiele problemów. Niekiedy nie będziemy potrafili trafić do potencjalnych kupców, nie znajdziemy alternatywy dla wypromowania naszego domu. Jednak najważniejsze jest to, byśmy podali realną cenę. Wówczas na pewno znajdziemy jakiegoś nabywcę.