Pochodzenie mis tybetańskich

Pochodzenie mis tybetańskich

Nie od dziś wiemy, iż terapia muzyką jest naprawdę silnym sposobem na uzdrowienie ciała i duszy. Z tego powodu używa się mis tybetańskich jako formy muzykoterapii, które to zapewniają równowagę fizyczną, psychiczną, emocjonalną, ale również i duchową. Jakie jest pochodzenie tego instrumentu?

Historia misy tybetańskiej 

misy tybetańskieW poszukiwaniu ciekawych i skutecznych terapii ciała i psychiki napotykamy wiele opcji. Jedną z nich jest muzykoterapia, której podstawą będą znane w kulturze zachodniej dopiero do około 40 lat misy tybetańskie. Tak naprawdę ten instrument swoją historię rozpoczyna już trzy tysiące lat wcześniej. Warto zaznaczyć, iż pierwotne pochodzenie tego instrumentu jest nie do końca jasne, aczkolwiek możliwe, iż jest to połączenie kultury buddyjskiej i szamańskiej. W starożytności korzystanie z mis było wiedzą silnie strzeżoną i objętą ciekawą historią mówiąca o meteorycie, który po upadku na ziemie okazał się bogaty w naturalne stopy różnych metali, z których to właśnie zaczęto wytwarzać święte misy buddyjskie. Z pomocą drewnianego kija uzyskiwano dźwięk, który wykazywał wiele właściwości zdrowotnych. Są przypuszczenia o wykorzystywaniu mis do rytualnego uboju albo jako instrumenty rolników. Tradycyjnie jednak korzystali z nich mnisi w klasztorach, w których również uzdrawiali. Misy wykonywane były w Tybecie i Bhutanie, a obecnie w Nepalu i Indiach. Tworzy się je z 12 stopów metali, do których dodaje się cząstkę starej misy, aby miały “duszę”.

Misy tybetańskie są naprawdę ciekawym instrumentem, dzięki któremu leczono wiele dolegliwości ciała i duszy już wiele tysięcy lat temu. Historia mis jest niestety nie do końca ścisła, więc ciągle istnieją niepewności odnoście początków ich powstawania i miejsc, w których ich używano.