W jaki sposób nawozić kukurydzę?

W jaki sposób nawozić kukurydzę?

Kukurydza jest jedną z najpopularniejszych roślin uprawnych na świecie. Ziarna kukurydzy dostarczają naprawdę sporej dawki energii. W 100 gramach ma ona aż 365 kalorii. Poza tym można uznać ją za źródło magnezu, ponieważ 100 g kukurydzy pokrywa 1/3 dziennego zapotrzebowania na ten składnik.

Jak uprawiać kukurydzę?

nawóz do kukurydzyMówiąc o wartościach odżywczych kukurydzy nie sposób nie wspomnieć o jej uprawie. Bez dobrego nawożenia kukurydza z całą pewnością nie byłaby smaczna i dorodna. Najważniejszą rolę pełni nawóz do kukurydzy. Pamiętajmy o tym, że kukurydza pobiera bardzo dużo substancji, wobec tego nawóz powinien być bardzo bogaty. Jednak zanim zakupisz odpowiedni nawóz musisz poznać jej wymagania. Podczas uprawy kukurydzy bardzo ważna jest kontrola pH gleby. Jeśli kukurydza będzie rosła w środowisku kwaśnym, to nawet najlepszy nawóz nie pokryje jej zapotrzebowania na substancje. Na samym początku wzrostu kukurydzy powinniśmy postawić na fosfor i potas. Jednak najważniejszym czynnikiem, dzięki któremu możemy cieszyć się plonami, jest azot. Poza tym ogromną rolę pełni również siarka i magnez. Mówi się również o tym, że podczas nawożenia nie możemy zapominać o profilaktyce. W związku z tym, że gleby należące do naszego terytorium są raczej ubogie w cynk, powinniśmy włączyć go do nawożenia. To właśnie cynk wpływa na zwiększenie długości kolby oraz ilości ziaren. Może być on stosowany doglebowo lub przez oprysk. Tak naprawdę to, czego będzie potrzebowała nasza kukurydza, zależy głównie od tego, jakie ma warunki. Ważna jest ciągła obserwacja i wyciąganie z niej wniosków. Tego nie zastąpi nawet najlepszy nawóz.

Uprawa kukurydzy jest dość skomplikowanym procesem. Kukurydza ma naprawdę ogromne wymagania i nie jest łatwo zapewnić jej wszystkie niezbędne składniki. To dlatego powinniśmy stale obserwować stan roślin i ewentualnie wprowadzać inne nawozy.