Woda w domu i w ogrodzie

Woda w domu i w ogrodzie

Mieszkańcy bloków zazwyczaj nie zastanawiają się, skąd bierze się woda w kranie. Przyłączenie do miejskich wodociągów jest wygodne, jednak nie wszędzie możliwe. Właściciele domków jednorodzinnych lub działek rekreacyjnych, w miejscach, gdzie nie ma dostępu do wodociągów, muszą zaopatrzyć się w wodę w inny sposób.

Pompa do wody i jej rodzaje

pompki wodyCzerpanie wody z własnego ujęcia, niezależnie czy jest to studnia kopana, wiercona, czy też staw, wymaga odpowiedniej instalacji i niezbędnych urządzeń. Jednym z podstawowych sprzętów są pompki wody. Bez dobrej pompy nie będzie możliwe zagospodarowanie zasobów wodnych. Pompki wody dostępne na rynku różnią się parametrami i zastosowaniem. W zależności od tego, do czego dokładnie będzie służyć urządzenie, do dyspozycji mamy pompy nawierzchniowe, zatapialne (do wody czystej lub brudnej), głębinowe i zestawy hydroforowe. Pompy nawierzchniowe to proste i niedrogie urządzenia, które najczęściej wykorzystywane są do prac w ogrodzie, podlewania roślin, czy prac porządkowych przy domu. Wydajność tego rodzaju pompy to około 50 litrów na minutę, co w zupełności wystarcza zgodnie z jej przeznaczeniem. Urządzenia nie trzeba zalewać, odpowietrza się samo, pracuje poza studnią. Najczęściej czerpie wodę ze stawu, rzeki, oczka wodnego lub innych zbiorników wodnych, a także ze studni kopanej. Inne są natomiast pompy zatapialne (zanurzeniowe), które pracują w pełnym zanurzeniu. Ich konstrukcja jest hermetyczna i używa się ich wszędzie tam, gdzie istnieje możliwość całkowitego zatopienia pod lustrem wody. Te pompy odznaczają się wydajnością między 200 a 300 litrów na minutę. Sprzęt ten wykorzystywany jest wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność szybkiego wypompowania lub przepompowania wody.

Inaczej ma się sprawa w chwili, kiedy pompa ma służyć do zaopatrzenia w wodę gospodarstwa domowego. Tutaj konieczny będzie zestaw hydroforowy lub pompa głębinowa. To dwa zupełnie odmienne rozwiązania, które w zależności od głębokości studni, podniosą i rozprowadzą wodę w całym domu.