Wyposażenie apteczki samochodowej

Wyposażenie apteczki samochodowej

W razie wypadku, konieczna jest szybka pomoc osób trzecich, która może uratować życie osobie poszkodowanej. Każdy z nas powinien mieć apteczkę w domu, na wyposażeniu samochodu, a także w zakładzie pracy pracodawca powinien zadbać o jej wyposażenie.

Czy apteczki samochodowe są obowiązkowe? 

apteczka samochodowa din 13164Przepisy ruchu drogowego jasno mówią, że każdy kierowca musi mieć na wyposażeniu samochodu apteczkę z niezbędnym wyposażeniem. Ponieważ polskie prawo nie mówi o tym, aby ich zawartość była zgodna z normami unijnymi, to możemy mieć dowolną. Apteczka samochodowa DIN 13164 to popularna wersja, bogato wyposażona w opatrunki, lepce, gazy i chusty. Jest ona w formie małej torebki wykonanej w wodoodpornego materiału, a w środku ma kilka rodzajów opatrunków, opasek elastycznych, gazików jałowych, które służą bezpośrednio do odizolowania rany od bakterii. Wszystkie przybory są sterylnie zapakowane i wystarczają na udzielenie pomocy aż dziesięciu osobom. Część rzeczy z apteczki można samodzielnie wykorzystać, a do użycia innych będziemy potrzebowali pomocy osób trzecich. W apteczce samochodowej znajdują się dwa rodzaje chust, elastyczna i trójkątna, oraz koc ratunkowy, którym możemy siebie, albo ofiarę wypadku przykryć, żeby zabezpieczyć przed wychłodzeniem, aż do momentu przyjazdu karetki pogotowia ratunkowego. Bardzo przydatne są chusteczki nasączone alkoholem w celu szybkiej dezynfekcji ran. Ustniki do wykonanie sztucznego oddychania, czy rękawicy lateksowe, także mogą się okazać potrzebne. 

Od wyposażenia apteczni może zależeć nasze, albo naszych najbliższych zdrowie, więc warto zadbać o to, aby w samochodzie znajdowała się apteczka z bogatym wkładem, zgodnym z unijnymi normami. Należy także przestrzegać terminów ważności zawartych w niej produktów.