Zabezpieczenie kiszonek przed niekorzystnymi czynnikami

Zabezpieczenie kiszonek przed niekorzystnymi czynnikami

 

Kiszonka to pasza przeznaczona do karmienia zwierząt gospodarskich – bydła. Kiszonką karmione jest zarówno bydło mleczne jak i bydło mięsne. Takie pasze muszą być jednak odpowiednio przechowywane, by nie pleśniały, nie psuły się, nie traciły swoich wartości odżywczych.

Rodzaje folii kiszonkarskiej – folia pokładowa i folia właściwa

folia kiszonkarskaJak sama nazwa wskazuje, w kiszonce dochodzi do fermentacji, więc trzeba zastosować takie osłony dla kiszonek, które będą sprzyjać procesom fermentacyjnym. Tylko wtedy przebieg fermentacji będzie prawidłowy oraz pożądany. Najczęściej do przechowywania kiszonek stosuje się specjalne folie. Mają one zabezpieczyć kiszonkę przed dopływem powietrza, które zaburzyłoby cały proces fermentacji. Dodatkowo folia kiszonkarska ma na celu zapobieganie przed dostawaniem się wody opadowej do środka kiszonki. Dzięki temu można uzyskać kiszonkę najwyższej jakości, która na pewno będzie atrakcyjna dla zwierząt gospodarskich. Dobra jakość kiszonki powoduje większe przyrosty masy ciała zwierząt, zwierzęta są lepiej odżywione. Silos zawsze musi być napełniony równomiernie. Napełnianie następuje od ścian silosu do jego środka. Materiał w silosie musi być bardzo dobrze ubity, by zmieściło się go jak najwięcej. Po ubiciu materiału należy przykryć silos folią, by zabezpieczyć paszę.

Oczywiście folia musi być zabezpieczona przed wiatrami, by nie została zwiana – należy położyć wokół materiały, które będą ją obciążać. Istnieje kilka rodzajów folii kiszonkarskiej. Jednym z nich jest folia pokładowa, czyli inaczej folia transparentna. Ta folia przylega bezpośrednio do zakiszanego materiału i ochrania go. Folia właściwa to z kolei folia kiszonkarska, na którą nakłada się siatkę zabezpieczającą i worki obciążające. Tak wygląda prawidłowe zabezpieczenie kiszonki dla zwierząt gospodarskich.